18.1.09

FİLİSTİN YARDIM BEKLİYOR

Günlerden beri saldırılarına aralıksız bir şekilde devam eden İsrail hükümeti, canavarlığını her geçen gün arttırarak sürdürüyor. Bugünlerde 1000 e yakın kişi bu saldırılarda hayatını kaybederken, yaralıların sayısının da her geçen gün arttığı söyleniyor özet olarak bütün bir Filistin yerle bir edilmiş durumda.
İsrail hükümeti çoluk çocuk, asker sivil dinlemeden herkesi katledip, evlerden okullara, hastanelere kadar her yeri yerle bir ederken, dünyada ki iktidar odakları ise yapılan bu katliama diğer yaşanan birçok katliam da olduğu gibi ya büsbütün sessiz kalıyor ya da Türkiye başbakanının yaptığı gibi bir yandan saldırıları kınarken, diğer yandan İsrail hükümetiyle siyasi, ticari ve askeri anlaşmalarına kaldığı yerden devam ediyor. Bir yandan savaşın dehşetinden ve masum Filistinlilerin maruz kaldığı vahşetten dem vururken, diğer yandan masum insanların üzerine bomba yağdıran İsrail askerlerinin Konya da eğitim gördüklerini hasıraltı etmeye uğraşıyor.
Tabi ki Orta Doğuda yaşanan bu vahşete karşı ikiyüzlü iktidarların dışında, dünyanın birçok yerinden protestolar ve tepkiler yükselirken ardı ardına dayanışma ve yardım kampanyaları başlatılıyor. Her ne kadar bu tepkiler tüm insanlığın geleceği ve süre giden vahşetin sonlandırılması konusunda umut verici olsa da, bir şeye dikkat çekmek gerekliliğini hissediyoruz. O da yapılan bu eylemler ve kampanyalar sırasında ortaya çıkan ve nazizm yanlılarını dahi kıskandıracak tipte; tüm İsrail halkını ya da toptan Yahudileri hedef alan bir takım faşizan tutumlardır. Oysa bugün, bu vahşetin sorumluları açık bir şekilde görülüyor ki Siyonist İsrail hükümeti ve bölgede çıkarı olan diğer emperyalist güçlerdir. Kaldı ki bugün birçok İsrailli genç, masum Filistin halkına yapılan bu saldırıyı kınamak ve bu insanlık dışı harekete katılmamak için vicdani retlerini açıklayarak askere gitmeyeceklerini belirtmiş ve bunun sonunda hepsi hapis cezasına çarptırılmışlardır. Bunun haricinde, işgali ve saldırıyı kınayan birçok İsrailli geçtiğimiz günlerde sokaklara dökülmüş hükümetin yaptıklarını karşı çıkarak vahşeti kınamışlardır. Bu yüzden yaşanan vahşetin sorumlusu olarak bir halkı toptan yargılamak yerine, sorumluların akan kandan çıkarları olan iktidarların olduğunun farkına varmak ve bu konuda daha sağduyulu davranmak gerektiğini düşünüyoruz.
Son günlerde başlayan dayanışma kampanyalarından biri de, ALAKASIZLAR tarafından düzenlenen “ Filistin’le dayanışma kampanyası”. Başlattıkları kampanya doğrultusunda, sokağa çıkan, çeşitli performanslar sergileyen, anarşist grup, bir de bir yardım kampanyası başlatmış durumda. Herkesi bu yardım kampanyasına destek olmaya ve vahşeti durdurmak için harekete geçmeye çağırıyoruz. Dayanışma kampanyası hakkında bilgi almak ve kampanyaya destek olmak için aşağıdaki linkten gruba ulaşabilirsiniz:

http://www.alakasizlar.org/